Korkunç gerçek ortaya çıktı, sizin de verileriniz çalınmış olabilir

Son üç yıl içinde kişisel verileri çalmak için tasarlanmış zararlı yazılımlarla enfekte olan cihaz sayısı %600’den fazla artarak, 2023 yılında 10 milyon kişisel ve kurumsal cihazın etkilendiği belirlendi. Bu cihazlardan her biri, ortalama 50.9 giriş bilgisi sızdırıyor. Söz konusu bilgiler arasında online bankacılık uygulamaları, kripto cüzdanlar, sosyal medya hesapları ve e-posta gibi önemli veriler yer alıyor.

Kaspersky tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde 443.000 web sitesinin kimlik bilgileri tehlike altında. Bu siteler arasında en çok etkilenen .com alan adı 326 milyon ile zirvede yer alırken, bu listeyi Brezilya’nın .br uzantısı 29 milyon, Hindistan’ın .in uzantısı 8 milyon, Kolombiya’nın .co uzantısı 6 milyon ve Vietnam’ın .vn uzantısı 5.5 milyon ile takip ediyor.

Korkunç gerçek ortaya çıktı, sizin de verileriniz çalınmış olabilir

Kaspersky Digital Footprint Intelligence’dan bir siber güvenlik uzmanı olan Sergey Shcherbel, karanlık ağdaki giriş bilgilerinin değerinin, verilerin cazibesine ve satış şekline bağlı olarak değiştiğini belirtti. Giriş bilgileri, düzenli güncellemelerle bir abonelik hizmeti, belirli istekler için bir “toplayıcı” veya sadece seçkin alıcılara satış yapan bir “mağaza” aracılığıyla satılabiliyor. Bu tür mağazalarda fiyatlar genellikle log başına en az 10 dolar olarak başlıyor.

Keeper Security’den güvenlik ve mimari başkan yardımcısı Patrick Tiquet ise, siber suçluların bu tür büyük kazançlarla yüksek motivasyona sahip olduğunu ve kullanabilecekleri çok sayıda araca sahip olduklarını ifade etti. Tiquet, “Bu araçlar sürekli olarak gelişiyor, savunma araçları gibi. Tehdit aktörleri, saldırılarını tespit edilmekten kaçınmak için sürekli olarak iyileştiriyor ve yeni araçlar gibi yapay zekayı kullanarak bunları daha büyük ölçekte gerçekleştiriyor” dedi.

Bu durum, finansal uygulamalarınız, bankacılık, menkul kıymetler ve kredi kartları için kullandığınız kullanıcı adları ve şifrelerin karanlık ağda satılıyor veya takas ediliyor olması nedeniyle endişe verici. Siber suçlular, bu büyük kazanç potansiyeli ile çok motive olmuş durumdalar ve onların elinde gelişmeye devam eden pek çok araç bulunuyor. Bu tür suçların önlenmesi için kullanılan savunma araçlarının da bu tehditleri karşılamak üzere evrimleştiği bir gerçek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir